Systemy inteligentnego domu powoli stają się standardem bez którego nie wyobrażamy sobie dzisiejszego budownictwa. Dzięki ciągłemu rozwojowi technologii coś co jeszcze kilka lat temu wydawało się zachcianką dla bogatych, dziś jest na wyciągnięcie ręki dla szerokiej gamy odbiorców.

Decydując się na rozwiązanie typu smart home oczekujemy, że nasz budynek będzie wykonywał wiele czynności za nas. Jednak co sprawia, że jest to możliwe? Jeśli uznamy nasz budynek za żywy organizm, który posiada między innymi serce, mózg i układ nerwowy to odpowiednikiem ostatniego są różnego rodzaju czujniki znajdujące się w domu i podłączone do systemu inteligentnego domu. To dzięki dostarczanym przez nie informacjom, smart home jest w stanie samemu reagować na różnego rodzaju sytuacje, zarówno te, które mają wpływ na nasze bezpieczeństwo, jak i codzienny komfort życia. Wyróżniamy między innymi:

 

Czujniki temperatury

Decydując się na smart home, jedną z podstawowych instalacji inteligentnego domu, które chcemy obsługiwać za jego pomocą jest ogrzewanie. Dzięki temu rozwiązaniu możemy kontrolować temperaturę dla każdego pomieszczenia z osobna. Dlatego też czujniki temperatury to jedne z podstawowych elementów takich systemów. Sterownie temperaturą w budynkach wyposażonych w instalację klasyczną wymagało montażu dodatkowych termostatów do każdego pomieszczenia. W przypadku rozwiązań smart, czujniki temperatury są umieszczone w sensorach, czyli odpowiednikach klasycznych łączników naściennych. Komfort cieplny możemy regulować poprzez aplikację mobilną lub bezpośrednio na sensorze.

 

Czujniki ruchu

Wykorzystywane również w instalacjach klasycznych. W większości domów mamy do czynienia ze światłem wejściowym przed domem zapalanym po wykryciu ruchu. W rozwiązaniach domu inteligentnego czujniki te znajdują dużo szersze zastosowanie. Dzięki ich wykorzystaniu system może wykryć naszą obecność i samoczynnie włączyć muzykę w pomieszczeniu, w którym aktualnie się znajdujemy. Rozwiązaniem, które zawsze zyskuje dużą aprobatę przyszłych lokatorów jest sterowanie oświetleniem w porach nocnych. System po wykryciu naszej obecności rozświetla dane pomieszczenie w 30%, aby nas nie rozbudzać. Okazuje się to przydatne, gdy w środku nocy musimy iść na przykład do kuchni napić się wody.

 

Czujniki jakości powietrza

Wszyscy dobrze wiemy jak dużym problemem w dzisiejszych czasach jest jakość powietrza, którym oddychamy. Ma ona wpływ na nasze samopoczucie i koncentrację, dlatego tak ważne jest abyśmy mieli dostęp do świeżego i czystego tlenu. Jeśli nasz dom planujemy wyposażyć w system wentylacji mechanicznej, warto zastosować czujniki jakości powietrza. Sprawdza się to szczególnie w sytuacji, gdy odwiedza nas większa liczba gości. System sam wykryje nadmiar dwutlenku węgla i zwiększy bieg wentylacji, aby dostarczyć nam świeżego powietrza i podnieść nasz komfort.

 

Kontaktron

Bardzo popularny również w systemach alarmowych czujnik otwarcia okien i drzwi. Nasz system potrafi wykorzystać informacje płynące od kontaktronów na korzyści ekonomiczne i podniesienie poziomu bezpieczeństwa. W okresie grzewczym, w sytuacji gdy uchylimy okno w naszym pokoju, system sam wyłączy grzejnik, aby ten nie tracił energii na dogrzewanie pomieszczenia. Przekuwa się to na realne oszczędności. Jeśli nasz dom wyposażony jest w okna dachowe, w momencie gdy rozpada się deszcz, system sam zweryfikuje czy są otwarte. Jeśli nie, automatycznie przystąpi do ich zamknięcia. Dzięki aplikacji mobilnej, po wyjściu z domu możemy sprawdzić czy zamknęliśmy wszystkie okna i drzwi.

 

Czujniki zalania

Bardzo ważny czujnik, który potrafi nam zaoszczędzić wielu nerwów i nieprzewidzianych kosztów. Ma zastosowanie między innymi w sytuacji, gdy z pralki zacznie cieknąć woda. Czujnik zalania przekaże informację do systemu, który natychmiastowo zareaguje zamknięciem zaworu wody, aby powstrzymać nieoczekiwane zalanie.

 

Czujniki CO

Czujnik tlenku węgla realnie zwiększa nasze bezpieczeństwo. W momencie wykrycia czadu system natychmiastowo przekazuje sygnał wentylacji, aby zwiększyć ilość dostarczanego świeżego powietrza oraz poinformuje nas sygnałem dźwiękowym o zaistniałej sytuacji.

 

Czujniki dymu

Kolejny ważny element “układu nerwowego” naszego domu. W sytuacji wykrycia dymu system automatycznie informuje nas i wybrane osoby o zagrożeniu. Mamy nasz dom pod kontrolą, będąc nawet na dalekich wakacjach.

 

Czujniki gazu usypiającego

Ten czujnik to nasza zapora bezpieczeństwa na wypadek, gdyby nieproszeni goście chcieli wykorzystać system wentylacji do rozprowadzenia w naszym domu gazu usypiającego. W sytuacji jego wykrycia, nasz smart dom wyłącza rekuperacje i powiadamia nas o zaistniałym zagrożeniu. Może również aktywować sygnały dźwiękowe oraz uruchomić oświetlenie na ogrodzie, aby wystraszyć włamywaczy.

 

Stacja pogodowa

Jest to urządzenie z wbudowanym czujnikiem temperatury, wiatru oraz deszczu. Dzięki niemu nasz dom może reagować w sytuacji nieprzewidzianych zdarzeń atmosferycznych. Stacja pogodowa pozwala na zamknięcie okien dachowych w przypadku pojawienia się deszczu, uruchomienie systemu nawadniania w przypadku jego braku, automatyczne zamknięcie markiz i żaluzji przy występowaniu groźnych porywów wiatru lub też ich otwarcie w przypadku upałów, aby zacienić wnętrza naszego domu.

 

To tylko kilka rodzajów czujników, które na co dzień znajdują zastosowanie w budynkach wyposażonych w system inteligentnego domu. Możliwości jest dużo więcej a przedstawione powyżej przykłady jednoznacznie wskazują na to, że nowoczesne budownictwo skupia się na podnoszeniu standardu naszego życia oraz bezpieczeństwa, jednocześnie przynosząc oszczędności.

 

Zobacz też

Nie znaleziono żadnych wyników

Nie znaleziono szukanej strony. Proszę spróbować innej definicji wyszukiwania lub zlokalizować wpis przy użyciu nawigacji powyżej.